Prije 39 godina, 8. februara 1984. počele su “najtoplije Zimske olimpijske igre”. ZOI u Sarajevu dobile su taj epitet zbog poznate srdačnosti Sarajlija i atmosfere koja je vladala među ljudima sa svih meridijana svijeta koji su stigli u glavni grad BiH.
Prva žena
Jedine Olimpijske igre održane na prostoru bivše Jugoslavije bile su, nesumnjivo, najveći sportski, ali i međunarodni događaj te godine, a čast da zapali olimpijsku baklju pripala je tada 20-godišnjoj zagrebačkoj klizačici Sandi Dubravčić. Ona je tada bila prva žena koja je ikada upalila olimpijski plamen.
– Kada se ponovo vratim u svoje sportske dane i prisjetim se velikog priznanja koje mi je uručio tadašnji Jugoslavenski olimpijski odbor, čast da kao prva žena u historiji Igara upalim olimpijski plamen na Koševu na svečanom otvaranju ZOI u Sarajevu te 1984. godine, riječima mi je teško opisati kako sam se osjećala. Osjećaj je bio, jednostavno, savršen – poručila je nedavno Sanda Dubravčić-Šimunjak.
Očekivala je tadašnja cijela država da će prva figura biti Bojan Križaj, jugoslavenski skijaš iz Slovenije, ali je zasjao jedan drugi Slovenac. Jure Franko je doskijao do srebra u veleslalomu i postao glavna tema Igara.
Ponovo rođen
– Mnogi me pitaju koja je moja omiljena priča iz Sarajeva, o Sarajevu, i s Olimpijade, a ja uvijek kažem, nema ljepše priče od toga da imaš osjećaj da si rođen drugi put, i to u Sarajevu, naravno, putem Olimpijade – rekao je Franko i dodao da ga i danas prati poruka s transparenta u Sarajevu „Volimo Jureka više od bureka“.
Franko: Doskijao do srebra. Facebook
Ono po čemu će sarajevske Olimpijske igre ostati zapamćene je snijeg koji je pao noć pred svečano otvorenje Igara. Učenici Prve i Druge gimnazije rukama su tada sklanjali snijeg sa stolica na stadionu kako bi se otvorenje odvijalo bez problema.
Zimske olimpijske igre održane u Sarajevu ukupno su koštale 141.647.000 dolara, a završene su sa suficitom od 12 miliona dolara te su bile prve olimpijske igre završene sa suficitom.
Igre je pratilo oko dvije i po milijarde gledalaca u svijetu.
Nastupilo 49 država
Na ZOI 1984. nastupilo je 49 država, od kojih su takmičari iz Egipta, Monaka, Portorika, Senegala i Britanskih Djevičanskih Otoka bili debitanti. Odlukom kineske vlade sportisti iz Kine prekinuli su bojkot Olimpijskih igara zbog nastupa sportista s Tajvana te su prvi put nastupili na jednim igrama na kojima je nastupio i Tajvan pod imenom Kineski Taipei.
Popularni Vučko
Čitaoci jugoslavenskih novina u anketi su izabrali maskotu. Pobjednik je bio Vučko, mali vuk kojeg je dizajnirao slovenski dizajner i ilustrator Jože Trobec. Vučko je ostao dugogodišnji simbol Sarajeva.
Najuspješnije
države bile su tadašnje Istočna Njemačka (devet zlatnih, devet srebrenih i šest bronzanih medalja) i SSSR (šest zlatnih, 10 srebrenih i devet bronzanih medalja).
Program obilježavanja
Povodom obilježavanja 39. godišnjice ovako važne manifestacije od danas do 12. februara, u Olimpijskom muzeju u Sarajevu bit će organizirani Dani otvorenih vrata te će za sve posjetioce ulaz biti slobodan. Također, danas u 11.30 sati bit će organiziran program u saradnji s festivalom „Sarajevska zima“ i Gradskom upravom Sarajeva.
dnevni avaz.ba