U Memorijalnom centru Potočari, u obnovljenoj zgradi bivše Fabrike akumulatora, gdje je bila komanda holandskog bataljona, početkom februara ove godine otvoreni su Muzej i stalna postavka “Srebrenički genocid – neuspjeh međunarodne zajednice”.
Milion eura
Postavku čine fotografije, videozapisi, pisana građa, oprema i drugi predmeti koje su pripadnici holandskog bataljona koristili 1995. godine.
Projekt, uz finansijsku podršku od jedan milion eura, koje je osigurala Ambasada Holandije u BiH, realizirali su holandska mirovna organizacija „Pax“, Kamp „Westerbork“ i Memorijalni centar Potočari.
Kustos i prevodilac u Memorijalnom centru Hasan Omerović navodi da je muzej smješten na površini od 970 metara kvadratnih u 26 soba. U muzeju su postavljeni faksimili 500 razgovora i 35 videozapisa. Tu su tri linije hronoloških priča, koje se odnose na događanja vezana uz holandski bataljon te niz druge građe iz minulog rata u „zaštićenoj zoni“ Ujedinjenih naroda. U holu muzeja izložene su fotografije selektirane u više kategorija koje nikad prije nisu objavljene, kao i videosnimci te intervjui s vojnicima i svjedocima.
Tu su i dokazi o genocidu nad Bošnjacima Srebrenice iz jula 1995. godine. Okosnicu postavke čine kritični dani pada Srebrenice, kada je ubijeno više od 8.000 bošnjačkih muškaraca, dječaka i žena.
– Trećina izložbenog prostora odnosi se na događaje iz 1995. godine. Nisu izostavljene važne činjenice da se tada dogodio genocid nad Bošnjacima srebreničke enklave, što potvrđuje niz provjerenih materijalnih dokaza. Tu su brojna oprema, tehnika, fotografije, videozapisi, pisana i druga građa, koju su pripadnici holandskog bataljona koristili za vrijeme svoje misije u Potočarima – nabrojao je Omerović.
Od otvaranja muzeja ovu postavke pogledalo je 20.000 domaćih i stranih posjetilaca. Omerović naglašava da se ulaz u muzej ne naplaćuje.
Ramina soba
– Pored ostalih eksponata, posjetioce najviše interesuje soba Rame Osmanovića, gdje se može vidjeti snimak kako doziva sina Nermina da se predaju Srbima. Interesantna im je kancelarija tadašnjeg komandanta holandskog bataljona Tomasa Karemansa (Thomas Karremans), kao i izložba frizerskog salona u kojem je tada radio poznati srebrenički brico Meho Ustić. U sklopu ove postavke u krugu bivše fabrike, postavljena je i osmatračnica, koja je tu bila 1995. godine – objašnjava Omerović.
Dokumentacioni centar
Direktor Memorijalnog centra Potočari Mersed Smajlović navodi da je nakon prikupljanja sredstava počela druga faza gradnje ovog kompleksa. Tako je, navodi, na ulazu u krug bivše Fabrike akumulatora i bivšu bazu UN-a restauriran betonski kubus. Prije toga u fabričkoj hali uređena je spomen-soba za projekciju filmova. Tu je veliki Dokumentacioni centar agencije SENSE s videozapisima sa suđenja zločincima i biblioteka.
Autor: S. SMAJLOVIĆ